Які бувають коронки: види, особливості

– стаття від команди стоматології A&T Dent Clinic у Києві
Зубна коронка
Зубні коронки – це сучасний удосконалений спосіб постійного чи тимчасового протезування зуба. Коронки лікар-ортопед може рекомендувати для відновлення зруйнованого більш ніж на 50% зуба або протезування за допомогою імплантів. Завдяки розвитку сучасної стоматології існує безліч видів типів коронок на різні потреби і бюджет. Вибрати найкомфортніший варіант допоможе лікар-ортопед.

Показання до встановлення коронки
Протезування за допомогою коронки застосовують у таких випадках:

Руйнування більшої частини зуба карієсом (за умови збереження здорового кореня).
Травма, розкол або надкол зуба.
Втрата естетичної привабливості зуба (потемніння, пожовтіння тощо)
Протезування за допомогою імплантату після видалення.
Балкове протезування на імплантах.
Застосування коронок можливе лише при повністю пролікованих зубах. Якщо зуб врятувати неможливо, його видаляють і після загоєння встановлюють коронку на імплант.
Види зубних коронок
Найчастіше зубні коронки характеризують і поділяють за типом матеріалу, з якого вони виготовлені.

Коронки виготовляють з таких матеріалів:

Метал. Металеві коронки з'явилися в протезуванні одними з перших, і сьогодні застосовуються мало. Серед їх переваг – низька ціна, тривалий термін експлуатації, надійність. До недоліків відноситься естетична непривабливість, металевий присмак у роті внаслідок окислення. У період їх популярності для покращення зовнішнього вигляду використовували золоте напилення або під замовлення коронку виготовляли із золота. Такий спосіб протезування в деяких країнах вважався ще ознакою високого статусу власника. Сьогодні металеві коронки виробляють із різних сплавів металів, включаючи і надміцний титан. Іноді коронки з металу можуть рекомендувати дітям для збереження цілісності зубного ряду та формування правильного прикусу.

Металокераміка. Коронки такого типу виготовляють із металу та покривають керамікою для покращення зовнішнього вигляду та захисту від впливу зовнішнього середовища. Металокерамічні коронки популярні завдяки оптимальному співвідношенню ціна-якість та мають високий термін служби. Єдина їхня зовнішня відмінність від натурального зуба – у непрозорості металевої основи, тому матеріал підходить більше для жувальних зубів, ніж передніх.

Безметалові коронки – наступний етап розвитку протезування. Їх виготовляють із пресованої кераміки, зовні вони абсолютно не відрізняються від природних зубів. Термін служби таких коронок також високий, але вони настільки міцні, як металеві. Їх не рекомендується ставити на жувальні зуби.
Коронки з високотехнологічних сплавів металів (діоксиду цирконію та оксиду алюмінію) служать понад 20 років. Вони відрізняються високою міцністю і виглядають максимально природно навіть за яскравого світла завдяки прозорості матеріалу. Вони підходять виготовлення зубних мостів. До недоліків таких коронок можна віднести їхню високу ціну, але вона повністю окупається природним виглядом, надійністю та практичністю коронки.

Металопластмаса. Коронку виготовляють із недорогого сплаву металу та покривають пластмасою. Переваги таких протезів – їхня невисока вартість. Однак термін експлуатації складає всього 2 роки. Металопластмасові коронки ідеально підходять для тимчасового протезування, наприклад для приживлення імпланта або збереження цілісності зубного ряду.

Для вибору типу коронки потрібно проконсультуватися з лікарем-ортопедом. Кожен вид має низку особливостей, врахувати які зможе лише фахівець. Сучасні клініки надають сьогодні широкий вибір матеріалів для протезування, де підібрати найбільш оптимальний варіант за функціоналом та бюджетом буде не складно.

ЗАПИШІТЬСЯ НА КОНСУЛЬТАЦІЮ В A&T Dent Clinic

Більше корисного