Чищення зубного каменю – все, що потрібно знати

– стаття від команди стоматології A&T Dent Clinic у Києві
Чистий білий зуб
Зубний камінь – це частинки їжі, які тривалий час залишалися на зубах і мінералізувалися (затверділи). Це явище - неприємне не тільки з косметичної точки зору, але і завдає шкоди здоров'ю зубів і ясен, тому що з часом частки їжі, що скам'яніла, викликають різні захворювання зуба, кровоточивість ясен, неприємний запах з рота і дискомфорт.

Причини утворення

Зубне каміння небезпечне і тим, що виявляється не відразу. Залежно від місця відкладення, камінь може бути надясенним та підясенним. Перший варіант зустрічається частіше, його простіше виявити вже за первинного огляду у дантиста. Локація затверділого нальоту в цьому випадку - над яснами, навколо коронки зуба. У другому варіанті наліт знаходиться всередині ясен, щільно прилягає до зуба. Поки він не почне приносити дискомфорт та проблеми зі здоров'ям, виявити його досить складно.

Запідозрити наявність проблеми можна за такими ознаками:

  • Поява стійкого неприємного запаху із рота.
  • Підвищення чутливості до деяких зубів.
  • Набряклість, біль, дискомфорт ясен, особливо між зубами.
  • Зміна відтінку емалі зуба, поява плям на ній.
  • Кровоточивість ясен.
Причин утворення каменю на зубах кілька.

Серед них:

  • Недостатньо якісна гігієна ротової порожнини.
  • Відсутність профілактичних заходів.
  • Неправильно підібрана зубна щітка (надто м'яка або, навпаки, тверда).
  • Порушення прикусу та інші ортодонтичні проблеми.
  • Куріння.
  • Зловживання солодкою їжею та солодкими газованими напоями.
  • Занадто мала чи повна відсутність у раціоні твердої їжі.
  • Вживання дуже малої кількості води на день.
  • Ендокринні порушення та збої в обміні речовин.

Найактуальніша причина утворення каменю – недостатня гігієна зубів. Часто гігієною нехтують діти та підлітки, тому батькам важливо нагадувати їм про необхідність чищення, а також регулярно відвідувати стоматолога.

Наслідки

Камінь на зубах утворюється поступово. Наслідки його згубного впливу на здоров'я порожнини рота виявляються в міру його поширення та збільшення.

  1. На першому етапі це явище приносить суто косметичні неприємності, такі як потемніння емалі, неестетичність плями на ній.
  2. Наступний етап характеризується проявами дискомфорту при їжі чи чищенні зубів, неприємним запахом із рота, кровоточивістю.

Якщо не розпочати боротьбу на цьому етапі, то пацієнта може чекати розвиток карієсу, пульпіту та стоматиту, відшарування ясен від зуба, оголення шийки зуба та підвищення його чутливості, рухливість зубів. Також зубні камені з часом призводять до проблем із ШКТ, оскільки є постійним осередком розмноження бактерій.
Чи можна позбутися зубного каменю в домашніх умовах

У домашніх умовах самостійно зняти зубний камінь не вдасться. Для цього достатньо змінити щітку (добре з нальотом справляються професійні електронні щітки), приділити більше часу гігієні ротової порожнини, курсами використовувати ополіскувач після чищення. Оскільки наліт – це перша причина утворення каменів, така увага стане чудовою профілактикою.
Якщо йдеться про вже скам'янілий наліт, народні методи та поради з інтернету можуть лише візуально зменшити проблему. При цьому за косметичне і, до того ж тимчасове покращення, ви платите здоров'ям зубів, якістю їхньої емалі та високою ймовірністю рецидивів.
Найбільш ефективно та безпечно позбутися зубного каменю допоможе стоматолог. Сучасні методики щадне відносяться до емалі, допомагають ретельно видалити наліт і камінь, а також запобігти його рецидивам.
Чищення зубного каменю у стоматолога

Професійне чищення зубів у стоматолога – це комплексна процедура.

Сьогодні у стоматології застосовують такі методики:
  • Ультразвукове чищення, коли емаль зуба очищають спеціальні звукові коливання. Чистка проводиться у два етапи, у процесі яких не тільки видаляється камінь, а й шліфується емаль.
  • Лазерне чищення рекомендується для видалення підясенного каменю. Методика атравматична та точна.
  • Чищення за допомогою апарату Air Flow – найсучасніша технологія. На зуб для його очищення під напором подається спеціальна повітряно-водяна суміш із частинками абразиву. Методика підходить для роботи з дітьми, вагітними жінками та пацієнтами з різними типами брекетів.

Оптимальний варіант видалення зубного каменю підкаже стоматолог-гігієніст. Він також розповість про профілактичні заходи для запобігання рецидивам.

Профілактика

Профілактика появи зубного каменю – це ретельна гігієна ротової порожнини та своєчасне звернення до фахівця.

Важливо правильно вибрати зубну щітку. Її ворсинки не повинні бути занадто м'якими, ні занадто жорсткими. Зубна паста також має бути якісною. Існують спеціальні зубні пасти, у складі яких речовини, що руйнують відкладення на зубах. Після неї можна використовувати допоміжні засоби – іригатори ротової порожнини, ополіскувачі, зубну нитку.

Варто звернути увагу на шкідливі звички та раціон. Більше фруктів та горіхів, чистої негазованої води і менше солодкого, борошняного, відмова від куріння – корисні зміни не тільки для ротової порожнини, а й для всього організму

ЗАПИШІТЬСЯ НА ЧИСТКУ В A&T Dent Clinic

Більше корисного